Kovačica

Autor: Hedviga Mlatičekova | 18.1.2017 o 18:26 | Karma článku: 5,35 | Prečítané:  532x

Dnes aktuálne Vám píšem z cudzej zemi, z miesta, ktoré je ďaleko od Slovenka no predsa tak blízko. :)

Keď vstúpite do mesta menom Kovačica, máte pocit že ste sa vrátili na Slovenko o pár rokov dozadu, ale v dobrom slova zmysle. Chodievam sem už 6 rokov z osobných dôvodov, najkrajšia je táto oblasť na jar a v lete. Aj keď má toto miesto štatút mesta spája sa tu ta krásna vec, kedy máte pocit že žijete na dedine, ale môžete si tu o 3 ráno kúpiť pleskavicu čo ja vyslovene milujem.  Ten zvláštny pocit keď sa ticho dediny počas dňa mení na ruch nočného mesta hneď ako  mladý vyjdú do ,,centra”. 

Každý vám tu rozumie a vy rozumie každému, áno prídete a pani v obchode vás osloví ľubozvučnou slovenčinou ako niekde z Vígľaša, a až na pár posrbčených slov nemáte ani najmenší problém sa dorozumieť.  

V lete ak toto miesto navštívite s deťmi či sami, nájdete tu okrem galérie naivného umenia čím je táto obec preslávená, aj relax centrum s vnútorným a vonkajším bazénom, a malým detským kútikom. 

 Čo je tu najviac okúzľujúce? Rodinná atmosféra v celej obci, ľudia ktorí tu žijú si zachovali okrem jazyka aj akúsi slovenskú pohostinnosť, ak sem prídete, ubytujete sa v nejakom súkromnom apartmáne, ktorých tu je požehnane, okrem priateľskej domovskej atmosféry určite natrafíte na niekho kto pozná niekoho, kto je váš sused na Slovensku hlavne ak žijete v Bratislave alebo Košiciach, alebo je privydaná resp. priženený do tohto mesta. V poslednom období sa tu miešajú tzv. pravý Slováci s miestnymi. Čo do istej miery tomuto miestu dodáva ešte väčší rang keďže ste síce v cudzine ale cítite sa ako doma. 

 Samozrejme vás veľmi úctivo pohostia, milo sa s vami podelia o svoje radosti aj starosti ak máte záujem o ich kultúru povedia vám s nadšením celú históriu ako sú tu vlastne ocitli. 

Deti v lete tu voľne pobehujú medzi susedmi takže to vaše sa s nimi určite rýchlo skamaráti a vezmú ho k sebe do ,,družstva”, hlavne malé deti nemajú žiaden problém, a vy sa nemusíte báť  žeby sa mu niečo stalo, pretože s najväčšou pravdepodobnosťou ak by bolo na detskom ihrisku je max na konci ulice kde by ste ho v tejto rovinatej obci mali priamo na dosah. Ak vás nezaujíma relax ani galérie a iba náhodou ste narazili na túto obec určite vás očarí aj obyčajná prechádzka po centre mesta, okolo miestneho evanjelického kostola s krásnym prakom a upraveným okolí, nachádza sa tu však aj nádherný malý pravoslávny kostol. Je to asi jediná obec na svete kde v mieri nažívajú Maďari, Slováci, Srbi, evanjelici ale aj katolíci.
Priateľská atmosféra, známa chutná balkánska kuchyňa, pestré hravé farby naivného umenia, teplé podnebie, to všetko  vám môže ponúknuť toto krásne mesto v srdci Vojvodiny, a keby ste mali chuť môžete si auto odbehnúť pozrieť aj krásy Belehradu. Túto zastávku odporúčam hlavne ak máte cestu autom napr. v lete do Grécka a chcete niekde prespať a zároveň aj niečo vidieť a nemusíte ani ovládať cudzí jazyk.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Vadalovci a Rodovci dostali od štátu agrodotácie za 68 miliónov eur

Informácie o poskytnutej pomoci zverejnilo ministerstvo pôdohospodárstva v piatok.

DOMOV

Desaťtisícom ľudí prekáža, že Fico nikam neodchádza

Účasť bola podobná ako na minulotýždňových protestoch.

KOMENTÁRE

Námestia odpovedali Ficovmu úškrnu: nechcú ho

Moc a ego Ficovi nedovolili ani len to, aby vierohodne zahral, že odchádza.


Už ste čítali?