Zámok Lednice - živá maketa

Autor: Hedviga Mlatičekova | 21.11.2016 o 23:06 | (upravené 27.11.2016 o 22:33) Karma článku: 2,01 | Prečítané:  524x

       Rozmýšľala som čím sem dnes prispejem keďže minulý týždeň ani víkend sa mi nepodarilo nikam zájsť, lebo moja malá dcéra mala oslavu narodenin.

      A ja som si  dala záväzok, že ako náhle bude moje dieťa trochu staršie každý týždeň sem napíšem jeden článok, aby som sa vrátila naspäť k nejakým tým pracovným návykom, a spolu s fotením (čaká ma Vianočné fotenie v Prahe) sa ako tak dostávam napäť do tempa a teda aby som si to nepokazila, rozhodla som, sa že vám tu dnes odporučím jediné miesto o ktorom viem že nemôže nikdy sklamať, overené prieskumom na celej mojej rodine :)

    Nedokážem ani spočítať koľko krát som sa už ocitla na zámku v Ledniciach, a vždy ma rovnako okúzli. Prvý krát to bolo asi pred 4 a pol rokmi keď sme sa prisťahovali na Moravu s mojím terajším manželom. Vedy ešte ako slobodný pár sme si šli prezrieť tento majestátny zámok, ktorý nás uchvátil už na prvý pohľad. Nachádza sa len 30 minút autom od Hodonína, a cca 45 minút od posledného slovenského mesta na Záhorí, Holíča. 

    V tento prvý krát keď sme mali trochu problém s parkovaním, ale po chvíli sme našli vhodne miesto, všetky parkoviská v širšom okolí sú platené, takže je zbytočné, aby ste hľadali niečo mimo proste zaparkujte kde nájdete prvý flek čo najbližšie. Vchody do zámockého parku sú minimálne dva o ktorých viem, jeden z predu okolo kavairne a cukrárne a druhý z bočnej strany od  hlavnej cesty. Z oboch uhlov sa vám naskytne nádherný pohľad na majestátny zámok v anglicko túdorovsko gotickom štýle. Chvíľami neveríte či sa dívate na zámok alebo na obrovskú dokonalú maketu ako z pohľadnice. Pri vstupe vás v čase sezóny okrem vozíka s občerstvením privíta aj dobovom oblečený mladý fešný chalan s malým či väčším dravcom v ruke ako upútavka na predstavenie orlov a sokolov, či iného vtáctva, ktoré sa koná v priestoroch zámockého parku. Volajú sa Zajyferus a príjemnou náučno zábavnou formou vás zoznámia s rôznymi druhmi vtáctva, predvádzajú zaujímavé ukážky lovu, a cvičenia do ktorých zapájajú aj publikom. Vstup je dobrovoľný, platí sa na konci predstavenie aj to len vtedy ak sa vám páčilo, ale predslov o tomto type platenia je tak húževnatý a dotkne sa vás že určite bez zaplatenia neodídete. (aspoň tak to bolo pred 4 rokmi ak si to dobre pamätám).

     Na samotnom zámku som nikdy nebola keďže ma vždy viac dostali záhradný sú tu krásne udržiavané dve terasovité záhrady plné, kvetou, stormčekou, fontán ideálne na fotenie rodín, zaľúbených párov a mimoriadne obľúbené pri svadobných fotkách. Či len na také malé posedenie na lavičke v tieni košatého stromu a kochanie sa okolím. Ak ste boli niekedy v záhradách zámkoch ako Schonbrunn, či zámok Betlair na Slovensku je to celkom podobné. 

    Okrem toho sa tu nachádza aj voľne prístupný skleník, ktorý je nádherne klenutý do oblúka  nachádza sa v ňom veľké množstvo farebných vzácnych exotický kvetín, ale aj veľkých popínavých rastlín, je to celkom pekná prehliadka hlavne pre milovníkov botaniky.  

    Celú prehliadku zväčša začíname priamo pri vchode zámku prejdeme okolo tují k fontánke a naspäť na hlavnú terasu ku skleníku tam sa dáme dole na spodnú, kde sa nám naskytne pohľad na jazero v ktorom sú veľmi krotké kačky zvyknuté na kŕmenie od turistov, ďalej naša cesta vedie smerom k budove vyzerajúcej ako turecké kúpele teda z vonku to tak vyzerá ale vo vnútiri sa nachádza zmrzlina tu je možnosť aj prenajatie si loďky, keďže sa za kúpeľmi nachádza hať, či požičanie si koča s koňmi a tak možnosť pozrieť si celý areál aj takto, priamo ako kráľi z konského povoza. My však zväčša odbočíme smerom do ľava späť na nádvorie, po pravej strane sa nám naskytne pohľad na minaret, smerom hore na nádvorí nájdete ešte krásnu expozíciu akvaristiky.

     V celom areály nájdte aj Januv hrad, a vnútorné expozície rozdelené do dvoch okruhov,  myslím že sa tam nachádza aj múzeum marionet to sú však atrakcie ktoré som nevidela ani neskúsila takže vám o tom neviem viac napísať.

    V každom prípade ak sa chcete na chvíľu cítiť ako v rozprávke veľmi toto miesto oporúčam či už pre zaľúbencov,( v priestoroch je možné aj usporiadať svadbu) alebo pre rodiny s deťmi keďže záhrady sú dobre prejazdné kočíky, iba ich treba ustrážiť aby netrhali kvietočky  :) 

    

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Pri Valkovej vražde sa čaká na posudky, polícia sa neponáhľa

Jozefa Radiča, ktorý je obvinený z vraždy, by napokon mohli súdiť len za lúpež s následkom smrti. Trest je potom nižší.

KOMENTÁRE

Kotleba je majstrom politického trollingu

Strany s kotlebovcami zväčša nehlasujú, prečo by to teraz malo byť iné?

ŠPORT

Hokejisti budú na domácom šampionáte hrať v Košiciach

Súpermi sú Kanada, USA, Fínsko, Nemecko, Dánsko, Francúzsko a Veľká Británia.


Už ste čítali?